Autóban játszható játékok
Hosszabb utazás alatt lekötni a gyerekek figyelmét komoly kihívás. Összeszedtünk néhány bevált játékot, amivel megkönnyíthetjük az úton töltött időt, sőt, még tanulhatunk is belőle, és közben jól is szórakozhatunk. A klasszikus „számoljuk a piros autókat” játékon, és a ki tudja többször megkérdezni, hogy „ott vagyunk-e már” helyett sok mást is lehet csinálni. Lássuk!
Betűkereső
A játékosoknak betűket kell keresnie az úton (reklámokon, rendszámtáblákon, útjeltő táblákon, stb.), és így kell végigmenni az ábécén. Mindig a soron következő betűt kell megkeresni. A sikerélmény kedvéért érdemes az a, á, ö, ő és a z, zs betűket egyben kezelni.
Számkereső
Itt számokat kell keresni az út közben, táblákon, rendszámokon, reklámokon, cégéreken, és így haladni sorban 1-től 10-ig. Tíz felett nagyon nehézzé válik, érdemes újra kezdeni kisebb gyerekekkel.
Másik verzió, ha mindenki mondd egy számot, amit meglát, ebből az előző számozhoz növekvő sorrendben a közelebbit elfogadjuk, a másikat elvetjük. És így haladunk tovább egyre nagyobb számok felé. Az utolsó számnál csak nagyobbat lehet találni, és az új számokból a kisebbik lesz az új kiindulási alap.
Ha szeretitek a számokat, akkor egy Rummikub biztosan bejönne családi játéknak!
Szóláncok
Ennek hat verzióját gyűjtöttük össze, amelyek más nehézségi szinten vannak, és másképpen dolgoztatják meg az agyunkat.
- Klasszikus verzió, amikor az utolsó betűvel kell mondani egy szót a következő játékosnak, és így tovább, amíg meg nem unjuk.
- Az első verzió, de úgy, hogy mindig el kell mondani az összes korábbi szót, és a végén hozzátenni egyet az utolsó szó utolsó betűjével. Nagyon mókás!
- Csak három betűs szavakkal. Meglepően sok van, főleg, ha elfogadjuk a két betűből álló hangokat is, mint pl. anya.
- Idősebb gyerekekkel lehet angolul is játszani.
- Tematikus szójáték, amikor csak növények (zöldség, gyümölcs, virágok) vagy csak keresztnevek mondhatóak.
- Abécé sorrendben kell haladni. Itt a lényeg, hogy a soron következő betűvel kell egy szót mondani, nem az utolsó betűvel. Előtte el kell sorolni az összes már elhangzott betűt. Pl.: a, mint alma; b, mint banán; c, mint ciklon, stb.
Ha szerettek a szavakkal játszani, akkor szerezzetek be egy Scrabble-t otthonra!
Asszociációs játék
Valaki mond egy szót, a következőnek gyorsan rá kell vágnia egy másikat, ami valahogyan (és egyértelműen) kapcsolódik a másikhoz. A játék addig tart, amíg valaki elakad vagy olyan szót mond, aminek a kapcsolatát nem tudja senki sem megmagyarázni. Pl.: tenisz >>> ütő >>> ér, stb. Attól függően, hogy a kapcsolat magyarázatának mekkora bodorságot fogadunk el, egyre viccesebb a játék.
Beszélj!
Az Activityből ismert beszélős játékrész játszható minden eszköz nélkül is utazás közben is. A feladat, kitalálni egy szót, és körülírni úgy, hogy magát a szót nem mondhatjuk ki. Valaki gondolhat egy szóra, amit mindenki kitalálhat vagy lehetünk párban is, és a feladványt súghatjuk is egymásnak. Activity egyébként legyen otthon. Itt kapható.
Kvíz – alap szint
Indulás előtt állíts össze egy kvízt a gyerekeknek való kérdésekből. A mesék, játékok világa érdekesebb, mint a hétköznapi adatok. Az internet tele van ötletekkel, gyorsan meg lehet csinálni, és jól jön útközben. Mehet pontozásra is, vagy csak úgy. Egész más, ha van a), b), c) válasz lehetőség, ami külön remek lehetőség a viccelődére.
Kvíz – mester szint
Csinálj egy lejátszási listát a legismertebb mesék zenéiből, betétdalaiból, a gyerekeknek pedig ki kell találniuk melyik meséből van. Meglepően jók szoktak lenni ebben a játékban. A sorozatok főcímdalait se hagyd ki.
Barkochba
Egy másik örök klasszikus. Gondolok valamire és eldöntendő kérdésekkel le kell szűkíteni a kört a megoldásra. Rém szórakoztató, amikor a feladvány családtag vagy mesefigura. Ha nehezíteni akarunk, akkor limitáljuk a feltehető kérdések számát.
Tiltott szavak
Egy adott témakörben két fontos szót jelöljünk ki, majd a játékosnak le kell írnia az adott témát, de a két kulcsszót nem mondhatja ki. Pl. a téma a „mozi”, a tiltott szavak pedig a „film” és a „vászon”, ezután egy percig kell mesélni a moziról, anélkül, hogy a két tiltott szót kimondaná.
Második verzió, amikor párban vagyunk, és a párod nem tudja miről fogsz mesélni, de ki kell találnia a két tiltott szót.
Sztorivonal
A szülő mondd három szót, a gyereknek egy rövid történetet kell belőle kitalálnia. Ezután lehet további szavakat hozzáadni, és a történetnek abba az irányba kell továbbmennie, hogy az a szó is belekerüljön. Lehet úgy is játszani, hogy továbbadjuk a mesélést másnak, vagy valaki mond egy új szót, a mesélő pedig kiválasztja ki folytassa a történetet.
A legjobb kortárs mesekönyveket itt tudod átböngészni.
A legtöbbet én tudom
Mindenki szabadon választ egy kategóriát, amiből a legtöbbet tudja felsorolni. Aztán indul a verseny. Lehet gyümölcs, Disney karakter, könyvcím, rokon, ovis jelek, szuperhősök stb. Klasszikus autók, vébé eredmények és filmcímek nem érnek, csak, amit a gyerekek is értenek.
Bingo
Készíts a gyerekeknek egy lapot különféle, úton látható dolgokkal. Aki a leghamarabb látja meg az összeset, és ikszeli ki a lapon, nyer.